Zaručnički tečaj

Raspored zaručničkih tečajeva u 2024. godini.

Zaručnički tečaj je prije svega “crkvena priprava na crkveni brak”, namijenjena onima koji su članovi Crkve, dakle vjernici, koji žele sklopiti sakramenat kršćanske ženidbe. Stoga u toj pripravi sudjeluju oni koji će o bračnoj i obiteljskoj tematici govoriti u ime Crkve, u skladu s crkvenim naukom i na temelju svojeg osobnog kršćanskog, vjerničkog iskustva.

Zaručnički tečaj u Varaždinskoj biskupiji održava se četiri dana u trajanju po dva sata. Zaručnički tečaj vode: dva bračna para, podučavatelji metoda prirodnog planiranja obitelji, psiholog i svećenik.

Bračnoj i obiteljskoj tematici pristupa se interdisciplinarno i nastoji je se obuhvatiti i izložiti s različitih aspekata: biblijsko-teološkog, medicinskog, psihološko-pedagoškog, duhovnog te svjedočenjem bračnih parova koji tu stvarnost u svjetlu vjere nastoje živjeti već određeni broj godina.

Zaručnici koji nisu primili sakramente Prve svete pričesti i Svete potvrde ili nisu kršteni neka se jave svom Župnom uredu mnogo ranije, da dobiju potrebne informacije o pripravi za spomenute sakramente. Preporuča se da se zaručnici za takvu pripravu jave sredinom mjeseca rujna ili početkom listopada.

Raspored zaručničkih tečajeva možete naći u svakom župnom uredu ili na oglasnoj ploči (kod crkve ili župnog ureda). Zavisno od grada i mjesta održavanja tečajevi traju od 3 – 5 dana po dva sata. Nemojte ostaviti tečaj za posljednji trenutak, nekoliko mjeseci prije vjenčanja je idealno. Za svaki slučaj kada se odlučite na pohađanje tečaja provjerite u župnom uredu o točnoj satnici održavanja zaručničkog tečaja.

Više informacije možete pronaći na stranicama Ureda za obitelj Varaždinske biskupije te tamo ispunjavate online prijavu za zaručnički tečaj.