Samo ti, jedino ti, moja Ljubavi

Kraljici Izabeli Ilija je bio trn u oku. Znao je da ga mrzi iz dna duše zato jer se nepokolebljivo borio protiv štovanja poganskog božanstva zvanog Baal. Baal je inače označavao ‘vlasnika’ ili ‘gospodara’ na sjeverozapadnim semitskim jezicima koji su se govorili u Levantu tijekom antike, ali se kasnije njime počelo nazivati božanstvo. Ilijini sunarodnjaci su dugi niz godina služili Baalu i zato će ih Ilija upitati: ”Dokle ćete hramati na obje strane?” (1 Kr 20,21) Što je htio reći? Naprosto, da moraju odlučiti – hoće li štovati Gospodina ili Baala. Ne mogu istovremeno ići dvjema stazama. Ilijin jasan i glasan poziv narodu da prestane ”hramati na obje strane” i nas treba potaknuti da razmislimo štujemo li Boga na ispravan način. Kako ga štovati na ispravan način? Služenjem, u zajedništvu s cijelom Crkvom, držeći se ispravne crkvene nauke, sudjelovanjem u liturgiji, te svjedočenjem odnosno nasljedovanjem Krista po svaku cijenu, bilo to zgodno ili nezgodno.