Metle u ruci

Sveti Lovro umro je 258. godine, nešto više od 100 godina od kako je zaživjela Crkva Kristova. Papa Siksto II., čiji je bio đakon, rekao mu je, prije svog mučeništva, da podijeli crkveno blago siromasima. Začuđuje činjenica da u vrlo kratkom vremenu nakon osnutka, Crkva već posjeduje blago. U to vrijeme nije bilo puno vjernika, i bili su proganjani. Crkva nije imala nekretnine ni slične izvore novca. Kako je moguće da unatoč toga ima blago? Za vrijeme svojeg mučeništva Lovro će pokazati siromahe i reći: oni su crkveno blago! Siromasi. Crkva nisu samo biskupi i svećenici, strukture i organizacija. Crkva su svi kršćani zajedno. Svi smo mi Tijelo Kristovo. Poznati kršćanski pastor David Wilkerson govorio je da nas ”Isus upozorava da se ne vežemo za stvari ovoga svijeta, da ne smijemo dopustiti da išta od ovoga svijeta otme naše srce. Trebamo sve izgubiti. Bogu trebamo zahvaljivati za blagoslove i darežljivo davati za potrebe siromašnih.” Bog neće dopustiti da osjećamo krivnju zbog Njegovih blagoslova koje nam je dao, sve dok ih ne trošimo samo na sebe i svoju obitelj te ih ne držimo na dohvatu ruke. Ima jedna priča koju vjerojatno znate. Gradila se katedrala u Reimsu koja će postati tradicionalno mjesto krunidbe francuskih kraljeva. Jednoga dana posjetili su je plemići i bogataši, biskupi i kardinali, da utvrde kako napreduju radovi. Ispod skela ugledali su jednu ženu s metlom u ruci. Budući da im je kvarila cjelokupni dojam, frustrirano su joj dobacili: Što ti tu radiš? A ona im je samouvjereno odgovorila: gradim katedralu! Crkvu, njezine katedrale, kapelice i crkve, škole i bolnice, i sve materijalno čime se neki hvale, ne grade oni koji puno imaju nego oni koji drže metle u ruci. Istina, njihova su imena zapisana samo na nebesima.